Қозоғистонда отишма содир этган ўзбекистонлик эркак 15 йилга қамалди
2023 йил 20 февраль куни Россияда 10 йил хизмат қилган 49 ёшли Ўзбекистон фуқароси Шимкент кўчасида отишма содир этган. У банкдан ўғирлик қилмоқчи бўлган. Ушбу жиноят юзасидан суд жараёни ўтказилиб, айбланувчига 15 йилга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
Мазкур шахс бир вақтнинг ўзида бир нечта моддаларда ҳукм қилинган ва айбдор деб топилган. Шимкентда содир бўлган мазкур воқеа гувоҳларнинг кўрсатмалари ва эксперт хулосалари, воқеа жойини текшириш протоколлари ва ашёвий далиллар билан исботланган.
У жиноят содир этишига молиявий қийинчиликлар сабаб бўлгани, аввалига қурол дўконини ҳам тунашни режалаштирганини тан олган.
Эркак илгари Россияда қотиллик учун 10 йилни колонияда ўтказган ва ўтган йили озодликка чиққанлиги аниқланган.
Ўзбекистон фуқаросининг қариндошлари унинг суд жараёнига келмаган. Маълум бўлишича, у турмуш қурган ва икки нафар фарзанди бор. Маҳкумни ватанига, Ўзбекистонга депортация қилиш мумкин эмас дейилади хабарда. У жазони ўрта хавфсизлик жиноят-ижроия тизими муассасасида ўтайди.