Россия Исроилнинг ҳужумлари туфайли БМТ хавфсизлик кенгашида йиғилиш ўтказишни сўради
БМТ хавфсизлик кенгаши 2 апрель куни Исроилнинг Суриядаги Эрон дипломатик муассасасига ҳужуми муносабати билан Россиянинг илтимосига биноан очиқ йиғилиш ўтказади. Бу ҳақда, Россия Федерациясининг БМТдаги постпреднинг биринчи ўринбосари Дмитрий Полянский маълум қилди.
“Исроилнинг Дамашқдаги Эрон консуллигига ҳаво ҳужумидан сўнг, эронликлар БМТ хавфсизлик Кенгашига ушбу ҳаракатни қоралаш учун мурожаат қилишди. Эронликларнинг мактубини ишлаб чиқиш учун биз БМТ хавфсизлик Кенгашининг очиқ мажлисини сўрадик. Малта раислиги уни 2 апрель куни Нью-Йоркда соат 15:00 га (Москва вақти билан соат 22:00) тайинлади”, – деб ёзди у ўзининг Телеграм каналида.
Аввалроқ, Эроннинг БМТдаги миссияси Исроилнинг Дамашқдаги Эрон консуллигига қарши ҳаво ҳужумини “қўрқоқ террорчилик ҳаракати” ва БМТ низомини очиқдан-очиқ бузиш деб атаган, жаҳон ташкилоти хавфсизлик Кенгашини яҳудий давлатининг зарбасини қоралашга ва чоралар кўришга чақирилганди.