Россия ТИВ мактабдаги ҳолат юзасидан Ўзбекистон элчисига тақдимнома киритди
Россия ташқи ишлар вазирлиги ўқитувчи томонидан рус тилида дарс беришни сўраган болани Тошкент мактабларидан бирида калтаклаган воқеадан кейин Ўзбекистоннинг Москвадаги элчисига тақдимнома киритди. Бу ҳақда дипломатик манба ТАСС'га маълум қилган.
Тошкентда ўқувчини калтаклаган ўқитувчи бошқа мактабда жанжал чиқаради. Захарова Ўзбекистонни рус тилида сўзлашадиган бола билан бўлган воқеага муносабат билдиришга чақирган эди. “Ўзбекистон элчисига тегишли тақдимот берилди”, – деган ТАСС суҳбатдоши.
Аввалроқ, Тошкентнинг Чилонзор туманидаги 188-мактабда ўқитувчи рус тили дарсини ўтказиш ҳақидаги илтимосига жавобан ўқувчини калтаклагани ҳақида хабар берилган эди. Маҳаллий оммавий ахборот воситаларининг хабар беришича, ўқувчининг ота-онаси ўқитувчининг ҳаракатлари тўғрисида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилишган. Тергов олиб борилмоқда. Ўзбекистон болалар Омбудсмани ҳам бу масалани назоратга олган.
Россия ташқи ишлар вазирлигининг расмий вакили Мария Захарова Россия томони воқеа юзасидан Ўзбекистон томонидан расмий тушунтиришларни сўраганини маълум қилган эди. Унинг сўзларига кўра, Москва бу масалани “диққат марказида” ушлаб туради.