Россия ва Украина музокараларга тайёр эмас
Киев ва Москва “ҳали тинчлик ёки ўт очишни тўхтатиш бўйича музокараларга тайёр эмас”, бироқ улар бу масалалар бўйича мулоқотга йўл очишлари керак. Норвегиянинг БМТдаги доимий вакили Мона Жуул “The Economist” нашрида чоп этилган мақоласида шундай фикр билдирди.
“Мумкин бўлган музокараларга тайёргарлик кўриш учун ҳеч қачон кеч бўлмайди. Можаро томонлари стратегия ишлаб чиқиши керак, яъни бўлажак музокаралар учун шарт-шароитлар кўринмаса ҳам, улар музокаралар йўли қандай ва қачон томонлар манфаатларини таъминлаши мумкинлигини аниқлаши керак. уларнинг фуқаролари. Алоқа каналларини имкон қадар тезроқ йўлга қўйиш керак. Давом этган жанговар ҳаракатлар алоқаларга тўсқинлик қилмайди. Ўрнатилган алоқаларнинг йўқлиги вақти келганда музокараларни жиддий секинлаштириши ёки мураккаблаштириши мумкин”, – дейди Жуул.
Осло келишувлари имзоланишига олиб келган Исроил-Фаластин музокаралари жараёнида муҳим роль ўйнаган норвегиялик дипломатнинг сўзларига кўра, Украина ва Россия Федерацияси “туннел” тайёрлаши зарур, бу орқали улар қайсидир нуқтада учрашишлари мумкин. Конфликтни ҳал қилиш йўлида ҳаракат қилиш. Халқаро ҳамжамият ва БМТ эса бу ишни ҳозирдан бошлаб, томонлар қўллаб-қувватлашга муҳтож бўлган пайтга тайёргарлик кўриши керак.
Доимий вакилнинг таъкидлашича, БМТ томонларга дон битимини тузишда ёрдам бериш орқали Москва ва Киев баъзи масалаларда муросага келиши мумкин. Келажакда БМТ ресурслари ва тегишли мандати билан тинчлик келишувига риоя этилишини назорат қилиш, ярашув жараёнларини рағбатлантириши ва адолатни таъминлаш мумкин.
Дипломатга кўра, Норвегия бу можарода Украинага ҳарбий ва иқтисодий жиҳатдан ёрдам беради, аммо Киевга тинчлик музокаралари стратегиясини ишлаб чиқишда ёрдам беришга тайёр. Бироқ, бунинг учун зарурий шарт томонларнинг бундай ёрдамни қабул қилишга тайёрлиги бўлиши керак.