“Россия ва Хитой муносабатларида мустаҳкам пойдевор ўрнатилган” – Си Цзинпин
“Россия ва Хитой ўртасидаги муносабатларда ўзаро муносабатларнинг мустаҳкам пойдевори қўйилган, мамлакатларнинг хавф-хатарларга қарши туриш имкониятлари мустаҳкамланмоқда”, – деган Хитой раиси Си Цзинпин Пекинда Россия бош вазири Михаил Мишустин билан музокараларда.
“Бугун биз ўзаро таъсирнинг мустаҳкам пойдеворига эгамиз, унинг кўлами ва сифати ўсиб бормоқда, хавф-хатарларга қарши туриш имкониятлари мустаҳкамланмоқда. Бу стрессга чидамлилик ва икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг кенг истиқболини тўлиқ намойиш этади”, – дея қўшимча қилган Си Цзинпин.
Унинг эслатишича, келгуси йил икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 75 йиллиги нишонланади. Хитой раҳбарининг сўзларига кўра, томонлар ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва инсониятнинг ягона тақдири ҳамжамиятини шакллантиришда биргаликда олдинга силжиш орқали юқори даражадаги сиёсий муносабатларда ижобий таъсир кўрсатиши керак.