Саудия Арабистонига ноқонуний йўллар билан умра сафари учун кетиб, кўчада қолган 580 ўзбекистонлик ортга қайтарилди
Саудия Арабистонига ноқонуний йўллар билан умра сафарига кетган ва кўчада оч-наҳор қолиб кетган 580 нафар ўзбекистонлик чартер рейс орқали Ўзбекистонга олиб келинди. Бу ҳақда Дин ишлари бўйича қўмита хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, айрим турфирмалар ўз зиммасига олган вазифаларни бажармагани сабабли кўплаб фуқаролар Саудия Арабистонида оғир ҳолатга тушиб қолган. 2025 йилнинг дастлабки уч ойида Ўзбекистон ҳудудида айрим фуқаролар томонидан туристик компания ниқоби остида ҳеч қандай лицензиясиз умра сафарларини ташкил қилиш ҳолатлари аниқланган. Ушбу ҳолатлар юзасидан 34 та жиноят иши очилган. Мазкур жиноятлар доирасида 46 нафар шахс жиноий жавобгарликка тортилган.
53 та туристик хизмат кўрсатувчи субъектларнинг ноқонуний фаолиятига чек қўйилган. Кўчада оч-наҳор қолиб кетган 580 нафар ўзбекистонлик чартер рейс орқали Ўзбекистонга олиб келинди. Бу ҳақда Дин ишлари бўйича қўмита хабар бермоқда.
53 та туристик хизмат кўрсатувчи субъектларнинг ноқонуний фаолиятига чек қўйилган.