Савдо-саноат палатаси Навоий вилояти бошқармаси бошлиғи иккита жиноятда гумонланаётгани юзасидан расмий изоҳ берилди
Савдо-саноат палатаси Навоий вилояти бошқармаси бошлиғи икки жиноятда гумонланаётгани ҳақида хабар берилганди. Палата ҳолат юзасидан расмий изоҳ берди.
Ижтимоий тармоқларда март ойи аввалида Савдо-саноат палатаси Навоий вилояти бошқармаси бошлиғи этиб тайинланган, бунга қадар ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаган Мерей Омонбоевага нисбатан жиноят иши қўзғатилгани ҳақида хабарлар тарқалди.
Шуни таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 28-моддасига асосан, жиноят содир этганликда айбланаётган шахс унинг айби қонунда назарда тутилган тартибда ошкора суд муҳокамаси йўли билан исботланмагунча ва суднинг қонуний кучга кирган ҳукми билан аниқланмагунча айбсиз деб ҳисобланади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодекси талабларига кўра, ходимни ишдан четлаштириш қонунчиликка мувофиқ ваколатли давлат органларининг талабига кўра амалга оширилиши белгиланган.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистон Савдо-саноат палатасига ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидан М.Омонбоевани ишдан четлаштириш бўйича талабнома келиб тушмаган ва М.Омонбоева Палатанинг Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи лавозимида фаолиятини давом эттирмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан ўрганиш натижалари бўйича қўшимча ахборот берилади, - дейилади хабарда.