Сирдарёда салкам 30 млрд сўмлик табиий газ ўғирланди
Бош прокуратура матбуот хизматининг маълум қилишича, ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика ва ҳудудий штаблар томонидан автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида энергия ресурсларини талон-торож қилинишини фош этишга қаратилган назорат тадбирлари давом этмоқда.
Хусусан, Сирдарё туманида жойлашган “М.Г.” МЧЖга қарашли АГТКШда жамият мансабдор шахслари “Автопилот-Про” русумли газни ҳисобга олиш ускунасининг қурилмаларига ташқи таъсир кўрсатиб 20,5 млрд сўмлик 8,2 млн куб метр табиий газни ўғирлаган.
Шунингдек, Сирдарё туманидаги “С.А.Л.” МЧЖга қарашли АГТКШда ўрнатилган ҳисобга олиш ускунасининг қурилмаларига ташқи таъсир кўрсатиши оқибатида 7,9 млрд сўмлик 3 млн куб метр табиий газ талон-торож қилинган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан ЖКнинг 169-моддаси, 4-қисми “а” банди билан жиноят ишлари қўзғатилиб, гумонланувчи шахслар процессуал тартибда ушланган.