Таълим муассасасига ўқишга киритиб қўйишни ваъда қилган фирибгарлар ушланди
Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида ўқишга киритиб қўйиш билан боғлиқ фирибгарлик ҳолатлари фош этилди.
Маълумотларга кўра, Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Қашқадарё вилоят бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбирда фуқаролар Г.Х. ва М.Р. фуқаро Г.Ғ.ни Қарши шаҳридаги Абу Али ибн Сино номидаги жамоат саломатлиги техникумига ўқишга киритиб қўйишлари эвазига 1 300 АҚШ долларини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган.
Шунингдек, Департаментнинг Фарғона вилояти Қува туман бўлими томонидан ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро З.Ў. фуқаро М.А.нинг қўшни Қирғизистон Республикаси университетидаги ўқишини Тошкент ахборот технологиялари университетининг Фарғона филиалига кўчириб бериши эвазига 700 АҚШ доллари олган вақтида қўлга олинди.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.