“Ташаббусли бюджет” жараёнини ўтказиш бўйича амалдаги тартибга тегишли ўзгартиришлар киритилди
Олий Мажлис Сенати кенгашининг 2025 йил 13 январдаги қарорига асосан “Ташаббусли бюджет” жараёнини ўтказиш бўйича амалдаги тартибга ўзгартиришлар киритилган. Бу ҳақда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги хабар қилди.
Хабарга кўра, эндиликда, ўз-ўзини молиялаштириш тизимига ўтган ОТМларга 2025 йилнинг 1-мавсумидан бошлаб “Ташаббусли бюджет” жараёнларида иштирок этишига рухсат берилмайди.
Шунингдек, “Ташаббусли бюджет” доирасида ташкилотлар томонидан барча турдаги автомобиллар, жамоат хавфсизлигини таъминлашга оид жиҳозлар (радар, жамоат жойларидаги кузатув камералари, светофор), раҳбар ходимлар учун мебель жиҳозларини харид қилиш тақиқланади.
Мактабгача ва мактаб таълими ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирликлари 10 кун муддатда “Ташаббусли бюджет” доирасида харид қилиниши рухсат этилган товарларнинг аниқ тавсифларини акс эттирган ҳолда қайта шакллантирилган жиҳозлар реестрини Иқтисодиёт ва молия вазирлигига тақдим этилиши лозим.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан ҳамкорликда бюджет ташкилоти ходимларини мажбурий овоз беришга жалб этиш ҳолатларини олдини олиш бўйича тизимли ишларни ташкил этади ҳамда ҳар мавсум якунига кўра Сенатга ахборот киритиб боради.
Ҳар йили туман ва шаҳар бюджетидан 10 тадан кам бўлмаган, кўпи билан 30 та лойиҳа учун етарли маблағ ажратилиши белгиланди. Бунда 10 тадан ортиқ лойиҳа учун маблағлар туман ёки шаҳар аҳолисининг тегишли ҳудуддаги улушидан келиб чиқиб тақсимланиши белгиланди.