Ташқи ишлар, Соғлиқни сақлаш ва Маданият вазирликлари энг ёпиқ ташкилотлар қаторидан жой олди
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан эълон қилинган “Очиқлик индекси – 2024” натижаларига кўра, давлат органлари ва ташкилотларида ахборот очиқлиги даражаси баҳоланди.
Қуйидаги ташкилотлар ахборотларни эълон қилиш, фаолиятда очиқликни таъминлаш ва жамоатчиликка очиқ бўлиш бўйича юқори кўрсаткичларга эришган:
1. “Олмалиқ конь-металлургия комбинати” АЖ – 91,8 балл;
2. Солиқ қўмитаси – 90,1 балл;
3. “Ўзавтосаноат” АЖ – 89,3 балл.
Энг паст кўрсаткич қайд этилган ташкилотлар орасида қуйидагилар ҳам бор: Ер ресурслари ва давлат кадастри агентлиги, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ, Гидрометеорология хизмати агентлиги, Кинематография агентлиги, Маданият вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Туризм қўмитаси, Ташқи ишлар вазирлиги, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Андижон, Фарғона, Жиззах, Сирдарё вилояти ҳокимликлари.
Бу ташкилотлар очиқлик бўйича суст ишлаган ҳисобланиб, уларнинг фаолияти жамоатчилик назоратидан йироқ бўлганини кўрсатади.