Тошкент ва Гулистонда одамларни чет элга жўнатмоқчи бўлганлар ушланди
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари 2 октябрь куни Гулистон ва Тошкент шаҳарларида АҚШга юборишни ваъда қилган икки шахсни қўлга олди.
Хусусан, Сирдарё вилояти Гулистон шаҳрида С.С. фуқаро Ж.Р.га танишлари ёрдамида Полша орқали АҚШга ишлашга юборишни ваъда қилган. У ўз хизматлари учун 2300 доллар талаб қилиб, виза ҳужжатларини расмийлаштириш учун 900 доллар ва 1,2 млн сўм олаётган вақтида қўлга олинди.
Шунингдек, Тошкентда фуқаро Х.З.ни танишлари орқали АҚШга жўнатишни ваъда қилган фуқаро Ж.Т. 2000 доллар олаётган вақтида ушланди.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) ва 211-моддаси 28-моддаси (Пора беришга шерик бўлиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.