Тошкентда 5 ой ичида 29 киши ЙТҲ қурбони бўлган
Кеча, 14 июнь куни Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи, генерал-майор Азиз Тошпўлатов раислигида ИИББ ЙҲХБ томонидан 2024 йилнинг 6 ойи давомида амалга оширилган ишлар ҳамда йўл қўйилган камчиликларнинг муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Бош бошқарма бошлиғи ЙҲХБ замонавий техника ва автомашиналар билан таъминлангани, ходимларнинг малакаси ҳамда хизмат самарадорлигини ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларига қарамай, пойтахт йўлларида йўл-транспорт ҳодисасини олдини олиш борасидаги ишларда камчиликларга йўл қўйилаётганини таъкидлади.
Хусусан, жорий йилнинг 5 ойи давомида Тошкент шаҳрида 393 та йўл-транспорт ҳодисаси қайд этилган бўлиб, уларда 29 нафар фуқаро ҳалок бўлган, 364 нафар фуқаро турли даражадаги тан жароҳатлари олишган. ЙТҲнинг 240 таси пиёдалар иштирокида содир этилган. ЙТҲнинг сабаблари таҳлили қилинганда, ҳайдовчилар томонидан йўл ҳаракати қоидаларга риоя қилмаслиги, пиёдаларнинг белгиланмаган жойлардан йўлни кесиб ўтиши натижасида содир этилганлиги 99 фоиз ҳолатларда қайд этилган.
Пойтахт ИИББ бошлиғи ЙТҲни олдини олиш мақсадида ҳар бир авария ўчоқларини таҳлил қилиш, таҳлил асосида зарурий чора-тадбирларни белгилаш, ҳайдовчилар ва пиёдалар ўртасида йўл ҳаракати қоидаларига риоя этиш бўйича профилактик тарғибот чораларини янада кучайтириш кераклигини таъкидлади.