Туркия Финляндиянинг НАТОга аъзолик аризасини Швецияникидан алоҳида кўриб чиқиши мумкин
Туркия Финляндия ва Швециянинг НАТОга аъзо бўлиш учун аризаларини алоҳида кўриб чиқиши мумкин. Бу ҳақда мамлакат Ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли бугун, 30 январь куни Анқарада ўтказилган матбуот анжуманида айтиб ўтди.
“Биз НАТОнинг кенгайишига қарши эмасмиз, Финляндия ёки Швецияга бизнинг томонимиздан ҳеч қандай фундаментал эътирозлар йўқ, аммо улар бизнинг хавотирларимизни инобатга олишлари керак. Ҳа, биз уларнинг аризаларини алоҳида кўриб чиқиш вариант ҳақида ҳам ўйлаяпмиз. Президентимиз эса Туркия Швецияга нисбатан бошқача позицияда бўлиши мумкинлигини айтди”,– дейди у.
Чавушўғлининг сўзларига қараганда, аризаларни тақсимлаш бўйича ҳали расмий қарор йўқ.
"Агар у қабул қилинса, биз уларни алоҳида кўриб чиқишни кутмоқдамиз. Менимча, мамлакатларни муаммоли ва камроқ муаммоли деб бўлиш адолатдан бўларди. Лекин бизнинг мақсадимиз бу давлатларни ажратиш эмас. Бизнинг позициямиз сўров ва ташвишларимиз қандай бажарилаётганини холис баҳолашга асосланади”, — деди вазир.
Кеча, 29 январь куни Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған Финляндия ва Швециянинг НАТОга аъзо бўлиш истагига Туркия турлича жавоб бериши мумкинлигини тан олди. Унинг таъкидлашича, "керак бўлса, Анқара Финляндияга нисбатан бошқача хабар юбориши мумкин", кейин эса "Швеция ҳайратда қолади". Аммо шу билан бирга, Хелсинки, ўз сўзлари билан, Стокголмнинг "хатоларини такрорламаслиги керак".