Туркия хавфсизлик кучлари 18 вилоятда ПККга қарши операцияларни бошлади
Туркия хавфсизлик кучлари мамлакатнинг 18 вилоятида мамлакатда тақиқланган Курдистон ишчилар партиясига (ПКК) қарши операция бошлади, 90 нафар гумонланувчи ҳибсга олинди.
Миллий разведка ташкилоти (МИТ) ва хавфсизлик кучлари Шанлиурфда жойлашган 18 та вилоятда "ухлаб ётган ҳужайра" операциясини бошлади, бу эса ПККнинг сепаратист террорчилик ташкилотига қарши ҳисобланади. Ҳозиргача операция доирасида 90 нафарга яқин гумондор ҳибсга олинган.
Ўтган якшанба куни Туркия ички ишлар вазирлиги раҳбари Али Ерликая Анқара марказидаги вазирлик биноси олдида террорчилик ҳужуми содир этилгани ҳақида хабар берди, бир террорчи ўзини портлатган, иккинчиси зарарсизлантирилган. Отишма пайтида икки полиция ходими енгил жароҳат олган. Туркияда тақиқланган ПКК террорчиликка уриниш учун жавобгарликни ўз зиммасига олган. Ушбу воқеалардан сўнг, Туркия миллий мудофаа вазирлиги Ироқ шимолидаги ПКК жангарилари объектларига ҳаво ҳужумлари ва йигирмата жангарилар объекти йўқ қилинганлиги ҳақида хабар берди.
Курдистон ишчи партияси билан қуролли можаро 1984 йилда Туркияда бошланган ва 2015 йилда қайта тикланган.