Умра тадбирини ташкил этиш бўйича нотўғри талқинлар тарқалмоқда
Ижтимоий тармоқларда Умра тадбирини ташкил этиш бўйича нотўғри талқинлар тарқалмоқда. Ҳолатга Дин ишлари бўйича қўмита расмий муносабат билдирди.
Унга кўра, Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 8 августдаги 345-сонли “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказишда зиёратчиларнинг манфаатларини самарали ҳимоя қилиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинган. Мазкур қарор билан зиёратларни ташкиллаштириш ҳуқуқи маҳаллий туроператорларга тақдим этилмоқда. “Умра” тадбирларини ташкил этиш ҳуқуқи маҳаллий туроператорларга берилмоқда.
Шу йўл билан “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказишда рақобат муҳити яратилиши режалаштирилмоқда.
Туризм қўмитасининг веб-сайтида Туроператорлар хизматидан фойдаланган зиёратчиларнинг овоз бериш натижаларига кўра “Умра” хизматларини кўрсатувчи туроператорлар рейтингини шакллантирилади. Натижада, энг сифатли хизмат кўрсатувчи туроператорлар юқори поғоналарни эгаллаши, бўлғуси зиёратчилар учун танлов имкониятларини ошириш кўзда тутилган.
2023 йил 1 октябрдан “Умра” хизматларини кўрсатувчи туроператорлар фаолиятини рейтинг асосида баҳолаш тизими жорий этилади. Баҳолаш тизими Туризм қўмитасининг махсус сайтида эълон қилиб борилади.
Қарорда белгиланган қўшимча лицензия талаб ва шартлари 2023 йил 1 ноябрдан қўлланилади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 8 августдаги 345-сонли қарорига мувофиқ “Умра” хизматларини вояга етмаган фуқароларга кўрсатиш таъқиқланади.