Хитой компанияси Тошкентга 200 та янги электробус етказиб беради
“Тошшаҳартрансхизмат” матбуот хизмати хабар беришича, Yutong Bus (Хитой) Тошкент учун қувватловчи станциялари бўлган 200 та электр автобусни етказиб бериш бўйича танлов ғолиби бўлди. Танловда учта Хитой компанияси иштирок этди: BYD Auto Industry, Yutong Bus ва Zhongtong Bus Holding.
“Yutong Bus ғолиб деб топилди, чунки у тўлиқ мос келадиган ечимларни таклиф қилди”, - дейилади хабарда. Yutong Bus делегациясининг Хитой компаниясининг халқаро маркетинг бўйича витсе-президенти Сю Пан бошчилигидаги Тошкентга ташрифи чоғида Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Махкамов билан музокаралар ўтказди.
“Тошшаҳартрансхизмат” таъкидлаганидек, томонлар ҳамкорликни ривожлантириш, жамоат транспортини экологик тоза турларга ўтказиш ва автобусларга хизмат кўрсатишни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, пойтахт учун яна 1000 та автобус сотиб олиш бўйича истиқболли лойиҳа муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, хусусий тадбиркорлар томонидан электр автобусларини сотиб олиш учун қулай шарт-шароитларни яратиш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.