7 декабрдан Хивага “Афросиёб” қатнай бошлаши рад этилди
Шу кунларда ижтимоий тармоқларда 7 декабрдан Хива шаҳрига юқори тезликда ҳаракатланувчи “Афросиёб” поездлари қатнай бошлаши ҳақида маълумотлар қизғин тарқалмоқда. Аниқланишича, бу маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмайди. Бу ҳақда “Ўзбекистон темир йўллари” хабар бермоқда.
Таъкидланишича, Бухоро – Урганч – Хива темир йўл участкасини электрлаштириш ишларини якунлаш доирасида битта юқори тезликда ҳаракатланувчи “Афросиёб” поезди синовдан ўтказилган. Ушбу босқич янги маршрутни синовдан ўтказиш ва инфратузилманинг тўлиқ фойдаланишга тайёрлигини текшириш дастурининг бир қисмидир.
“Биз барча ижтимоий тармоқлар фойдаланувчиларини бундай турдаги маълумотларни олиш ва тарқатишда эҳтиёт бўлишга чақирамиз. Жорий маълумотларни олиш учун “Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг расмий саҳифаларида янгиликларни кузатиб боришни тавсия этамиз”, – деб ёзади “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ баёнотида.