Яқинлашиб келаётган тўфон сабабли Японияда эвакуация дастури эълон қилинди
Кун бошидан буён Японияда “Мавар” тўфони яқинлашаётгани муносабати билан 138,7 минг киши учун эвакуация эълон қилинди.
Хавфнинг энг юқори даражаси Вакаяма префектурасида (жануби-ғарбий Япония) эълон қилинди. Бу ўз ҳаётини сақлаб қолиш учун шошилинч чоралар кўриш зарурлигини англатади. Аҳоли иккинчи қаватдан юқорига яширинишга, иложи бўлса, кўчага чиқмасдан хавфсиз жойни танлашга чақирилмоқда. Ҳудудда 12 мингдан ортиқ киши худди шундай тавсияномалар олган.
Яна 13 та префектурада эҳтимолий хавф даражасининг тўртинчи босқичи эълон қилинган. Шидзуокада 39 000 кишини эвакуация қилиш тавсия этилган.
Тўфон ҳозирда Япония архипелагининг жануби-шарқида жойлашган, бироқ унинг таъсири мамлакат шарқий қирғоқлари бўйлаб кенг ҳудудда сезилмоқда. Шимолга томон секин ҳаракатланиш туфайли кучли ёмғирлар узоқ давом этадиган характерга эга. Эрталабгача Шикокуда 350 миллиметр, Кинки минтақасида 300 миллиметр, Токиони ўз ичига олган Кантода 250 миллиметр ёғингарчилик кутилмоқда.