ЕИ Озарбайжон иқтисодиётини ривожлантириш учун 2 миллиард евро ажратади
Европа Иттифоқи Озарбайжонга иқтисодиётни янада диверсификация қилиш, иш ўринлари яратиш ва қишлоқларни инклюзив ривожлантиришга кўмаклашиш учун 2 миллиард еврогача маблағ ажратади.
Европа Иттифоқининг Иқтисодий инвестициялар режаси бўйича Олий даражадаги ишчи гуруҳи 9 декабрда ўз ишини бошлайди.
Янги мувофиқлаштирувчи орган Европа инвестиция банки (ЭИБ), Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЙТТБ) ва Европа Иттифоқига аъзо давлат молия институтлари билан биргаликда Европа жамоаси руҳида устувор сармояларни аниқлайди ва йўналтиради.
Европа Комиссиясининг Шарқий қўшничилик ва институционал қурилиш бўлими директори Лоуренс Мередитнинг таъкидлашича, Иқтисодий ва сармоявий режа бўйича Олий даражадаги ишчи гуруҳининг ишга туширилиши Европа Иттифоқининг Озарбайжон билан яқин ҳамкорлигининг яна бир яққол кўрсаткичидир:
“Ҳозиргача Озарбайжон Ганжа кўчаларини ёритишни яхшилаш ва кичик бизнесни молиялаштириш учун 90 миллион еврогача маблағ олган. Ишчи гуруҳнинг ишга туширилиши билан биз Озарбайжон ва унинг халқи Иқтисодий ва сармоявий режанинг сармоявий салоҳиятидан катта фойда олишини таъминлай оламиз”, - дейди у.