Европа Иттифоқи Марказий Осиёга сунъий йўлдош интернетини ривожлантиришда ёрдам беради
Тошкентда Европа Иттифоқи билан Марказий Осиё учун сунъий йўлдош Интернет лойиҳаси бўйича битим имзоланди. Бу ҳақда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси хабар берди.
Лойиҳа Марказий Осиё мамлакатларининг чекка ҳудудлари аҳолисини Интернет билан таъминлашга қаратилган.
Шунингдек, минтақада рақамли инфратузилмани модернизация қилишга қаратилган “Марказий Осиё учун алоқа” дастури бўйича битим имзоланди.
“Рақамли алоқага сармоя киритиш орқали биз бўшлиқларни бартараф этамиз, имкониятлар яратамиз ва Марказий Осиёга рақамли иқтисодиётнинг афзалликларидан фойдаланиш имкониятини тақдим этамиз”, - деди халқаро ҳамкорлик бўйича Европа комиссари Жозеф Сикела ҳужжатларни имзолашга изоҳ берди.
Иккала лойиҳа ҳам Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилади. Ҳужжатлар Global Gateway стратегиясининг бир қисми сифатида имзоланган. Дастур рақамли инфратузилма ва тоза энергияни ривожлантиришга қаратилган.