Европада норозиликлар: жамоат транспорти ходимлари ишлашдан бош тортмоқда
Германиядаги касаба уюшмалари жамоат транспортида умуммиллий иш ташлаш эълон қилди. 100 мингга яқин шаҳар ва шаҳарлараро автобус ҳайдовчилари шу ҳафтанинг турли кунларида ишга чиқмайди, деб хабар бермоқда "MIR 24".
Бунга асосий сабаб эса  янги солиқлар жорий этилиши сабаб бўлмоқда.
Қайд этилишича, маҳаллий авиакомпаниянинг қуруқликдаги экипажлари уч кунлик иш ташлашга киришган. Унда 25 мингга яқин ходим қатнашади. Касаба уюшмалари иш ҳақини 12,5 фоизга, лекин ойига 500 евродан кам бўлмаган миқдорда оширишни, шунингдек, инфляцияни қоплаш учун уч минг евро миқдорида қўшимча бир марталик тўловни талаб қилмоқда.
Грецияда суд авиадиспетчерларнинг иш ташлашини ноқонуний деб топди. Мамлакатда давлат ва хусусий сектор ходимлари касаба уюшмалари бир кун аввал кундалик иш ташлаш ўтказдилар. Деярли барча транспортлар ишламади - метро, трамвай, поездлар, шаҳарлараро поездлар, таксилар. Паромлар тўхтатилди, автобуслар жадвали ўзгартирилди. Аргентинанинг асосий авиакомпанияси ходимларининг иш ташлаши сабабли бир кун аввал 331 та рейсни бекор қилди. 24 мингга яқин йўловчи манзилига етказилмаган.