AQSh prezidenti Donald Tramp agar Eron o‘z yadroviy dasturi bo‘yicha kelishuvga rozi bo‘lmasa, mamlakatni bombardimon qilish bilan tahdid qildi. Bu haqda BBC xabar bermoqda.
“Agar ular kelishuvga erishmasa, unda bombardimon bo‘ladi. Bu ular hech qachon ko‘rmagan bombardimon bo‘ladi”, – degan Tramp.
U Eron mahsulotlariga nisbatan ikkilamchi sanksiyalar bilan ham tahdid qildi. Prezident ikki davlat o‘rtasida “aloqalar mavjudligini” qayd etdi.
Tramp yangi bitim tuzish taklifi bilan Eron oliy rahnamosi Oyatulloh Ali Xomanaiyga maktub yo‘llagan edi. U buning uchun Tehronga 2 oy muhlat bergan.
Siyosatchi yo‘llagan maktubida yangi yadroviy bitim bo‘yicha muzokaralar o‘tkazishni qat’iy talab qilgan. U taklifni rad etish oqibatlaridan ogohlantirgan. Oq uy maktub mazmuni haqida AQShning bir necha ittifoqchisini, jumladan Isroil, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklarini ham xabardor qilgan.
Eron oliy rahnamosi 12-mart kuni maktubni olgach, Trampning muzokaralar haqidagi taklifini “aldov” deb atadi. 30-mart kuni esa Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon maktubga javoban AQSh bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazishdan bosh tortdi. Tehron Vashington bilan yadro dasturi bo‘yicha muloqot faqat uchinchi davlatlar vositachiligida amalga oshirilishi mumkinligini ta’kidlagan.
“Ikki tomon o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazish imkoniyati rad etilgan bo‘lsa-da, bilvosita muzokaralar uchun yo‘l ochiqligi ta’kidlandi”, – dedi Eron prezidenti.