2021-yildagi mansabdor shaxslarning jinoyatlari davlat va jamiyat manfaatlariga qariyb 1 trln so‘m zarar keltirgan
2021-yil davomida respublika bo‘yicha jami 2 345 ta jinoyat ishi bo‘yicha 2 804 nafar mansabdor shaxslar jinoiy javobgarlikka  tortilgan. Bu haqda Bosh prokuratura Matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, jinoyati fosh qilingan mansabdor shaxslarning 16 nafari respublika, 241 nafari viloyat va 2 547 nafari tuman (shahar) miqyosidagi vazirlik, idora va tashkilotlarda  faoliyat  yuritgan.
Jinoiy javobgarlikka tortilgan mansabdor shaxslarning 1 741 nafari o‘zganing mulkini o‘zlashtirish va rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish, 269 nafari firibgarlik, 153 nafari pora olish, 168 nafari mansab mavqeini suiiste’mol qilish, 42 nafari mansab vakolati doirasidan chetga  chiqish, 41 nafari mansab soxtakorligi, 12 nafari pora berish  va  378  nafari boshqa jinoyatlarni sodir etishgan.
Mansabdor shaxslarning jinoyatlari oqibatida esa davlat va jamiyat manfaatlariga 913,7 mlrd. so‘m (2020-yilda 500 mlrd so‘m) miqdorida moddiy zarar yetkazilgan bo‘lib,  tergov  jarayonida ushbu zararning 714,8 mlrd. so‘mi undirilgan.