2022-yil uchun O‘zbekistonning daromad va xarajatlari haqida ma’lumot berildi
Moliya vazirligi 2022-yil uchun tasdiqlangan Davlat byudjetiga bag‘ishlangan navbatdagi “Fuqarolar uchun byudjet” axborot nashrini taqdim etdi.
Mazkur nashrda joriy yil uchun O‘zbekistonning daromad va xarajatlari haqida maʼlumot berildi.
Unga ko‘ra, 2022-yil uchun Davlat byudjeti daromadlari 200,0 trln so‘m yoki yalpi ichki mahsulotga nisbatan 23,8 foiz miqdorida prognoz qilinmoqda (2021-yilda 164,8 trln so‘m yoki YAIMning 22,4 foizi).
Davlat byudjetining 2022-yildagi xarajatlari esa 214,8 trln. so‘m yoki YAIMning 25,6 foiz (2021-yilda – 188,1 trln. so‘m yoki YAIMning 25,6 foizi) hisobida tasdiqlandi. Iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish maqsadida 2022-yilda tarmoq rivojlanish dasturlarini amalga oshirishga sarflanadigan xarajatlarni oshirish rejalashtirilgan.
Davlat byudjeti xarajatlarining yarmi – 105 199,5 mlrd so‘m yoki umumiy xarajatlarning 49,0 foizi ijtimoiy sohaga va aholini ijtimoiy himoya qilishga yo‘naltiriladi.
Avvalgi yillar kabi ijtimoiy xarajatlarning aksariyat qismini taʼlimga xarajatlar (44,4 foiz) tashkil etishi kutilmoqda.
2022-yilda taʼlimga 46,9 trln so‘m ajratilishi rejalashtirilgan bo‘lib, 2021-yilda belgilangan xarajatlarga nisbatan 7,1 trln so‘mga ko‘proqni tashkil etadi.