23-fevral kuni “Madaniy meros – Italiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ko‘prik” media-tadbiri bo‘lib o‘tdi
Tadbir doirasida yangi “O‘zbekiston madaniy merosi Italiya to‘plamlarida” kitob-albomining taqdimoti o‘tkazildi. Tadbir O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) hamda Italiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan, “O‘zbekkino” milliy agentligi hamkorligida tashkil etilgan.
“O‘zbekiston madaniy merosi Italiya to‘plamlarida” kitob-albomi Butunjahon jamiyatining Italiya Respublikasi ilmiy muassasalari bilan bir necha yillik tadqiqotlari va hamkorligi samarasidir. Tadbirning taklif etilgan mehmoni italiyalik san’atshunos, jild mutasaddisi va mustaqil tadqiqotchi Francheska Fiorentino bo‘ldi.
“O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati boshqaruvi raisi, san’atshunoslik fanlari bo‘yicha falsafa doktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi delegatsiya Italiya Respublikasiga, O‘zbekiston madaniy merosi obidalari va tarixiy obyektlariga bir necha bor ilmiy-tadqiqot safarlarni uyushtirdi. Safar chog‘ida Italiya muzeylarida saqlanayotgan mamlakatimiz madaniy merosiga oid osori atiqalar va tarixiy ashyolar o‘rganildi. Kitob nashr etilishi bilan birga “O‘zbekiston madaniy merosi Italiya to‘plamlarida” hujjatli filmi ham tayyorlandi”, – deyiladi xabarda.