Aholi tomorqasida dehqonchilikni yo‘lga qo‘yish uchun banklar tomonidan 7 foizli kredit beriladi – prezident
Bugun, 13-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida hududlarda kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash borasida 2022-yilda amalga oshiriladigan dasturlar hamda hokim yordamchilari faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Yig‘ilishda shu kunga qadar qabul qilingan davlat dasturlari tahlil qilinib, mahalliy hokimliklar tanqid qilindi.
– Bugungi kunga qadar shakllangan dastur loyihalari eskicha qolipda tayyorlangan va birortasida “ega-kesim” yo‘q, birorta viloyat hokimi buni o‘zidan o‘tkazmagan. Shu bois, kelgusi yil berilayotgan mablag‘lar va yaratilayotgan imkoniyatlar mahallaning ehtiyojidan kelib belgilanadi.
Bunda mahallada ish o‘rinlari yaratish va kambag‘allikni qisqartirish asosiy mezon bo‘ladi, – dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev shuningdek, bu ishlarni amalga oshirishga hokim yordamchilari mas’ul bo‘lishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda kelgusi yilda kambag‘allik va ishsizlikni qisqartirish borasida ko‘riladigan qator chora-tadbirlar to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra:
– oilaviy tadbirkorlik dasturlari, ishsiz aholi va yoshlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish uchun 13 trillion so‘m beriladi;
– paxta va g‘alladan bo‘shaydigan 200 ming gektar maydonning 80 ming gektari aholiga beriladi;
– meva-sabzavot loyihalariga 100 million dollar va meva-sabzavot klasterlariga 2 trillion so‘m resurs yo‘naltiriladi;
– aholi bandligini ta’minlashda 500 ming gektardan ziyod tomorqalardan samarali foydalanish uchun kelgusi yilda 100 million dollar yo‘naltiriladi;
– aholi tomorqasida dehqonchilikni yo‘lga qo‘yish uchun banklar tomonidan 7 foiz stavkada imtiyozli kreditlar beriladi.
Hokim yordamchilari bu imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanib,  tomorqasi bo‘lgan xonadonlarda 100ta parranda, 20ta quyon, 5-6ta qo‘y va echki, kamida 5-10ta kurka, 5ta asalari uyalari boqilishini tashkil etishga ko‘maklashadilar, – dedi prezident.