Amir Temur haqida qadimiy qo‘lyozma topildi
Dushanbeda Amir Temurning hayoti va faoliyati haqidagi eng qadimiy qo‘lyozma topildi.  Tojikiston milliy universiteti professori filologiya fanlari doktori, navoiyshunos olim, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzosi Badriddin Maqsudovning maʼlum qilishicha, bu manba o‘zbek tilida yozilgan.
— Mazkur kitob Amir Temurga bag‘ishlangan bo‘lib, bizgacha yetib kelgan turk tilidagi qo‘lyozmalar ichida eng qadimiysi hisoblanadi, — dedi Badriddin Maqsudov. Mutaxassislar fikricha, Amir Temurga bag‘ishlangan ushbu qadimiy qo‘lyozma 1711 yilda yaratilgan.
Kitobning xotimasida yozilishicha, qo‘lyozmadan hijriy yil bilan 1027 yilning rajab oyida nusxa ko‘chirilgan bo‘lib, 1618 yilning iyun-iyul oylariga to‘g‘ri keladi. Biroq hozirda mazkur asar kim tomonidan yozilganligi va kim tomonidan nechanchi yilda undan nusxa ko‘chirilganligi nomaʼlum.