AQSh elchixonasi o‘zbekistonliklarni ogohlantirdi
3-mart kuni Qo‘shma Shtatlar O‘zbekistonga navbatdagi repatriatsiya reysini amalga oshirdi. Bu haqda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi axborot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, hukumat AQShda qolishga qonuniy ruxsati bo‘lmagan O‘zbekiston fuqarolarining katta qismini qaytardi. Bu parvoz O‘zbekiston fuqarolarining AQSh-Meksika chegarasini noqonuniy kesib o‘tishiga qarshi AQSh hukumati tomonidan amalga oshirilgan chora-tadbirlarning so‘nggisi hisoblanadi.
“Qo‘shma Shtatlarga noqonuniy migratsiya xavfli va serxarj urinishdir. Biz O‘zbekiston fuqarolarini odamlarni tovar sifatida ko‘radigan jinoiy guruhlar yolg‘on va’dalariga ishonib, jabrdiyda bo‘lishlikdan ogohlantiramiz. Amerika Qo‘shma Shtatlariga sayohat qilishni xohlovchilarni xavfsiz va qonuniy yo‘llar orqali safar qilishga chaqiramiz”, – deyiladi xabarda.
Ma’lum qilishicha, AQSh hukumati Qo‘shma Shtatlarda qolish uchun qonuniy asosga ega bo‘lmagan O‘zbekiston fuqarolarini mamlakatdan chiqarib yuborish bo‘yicha O‘zbekiston hukumati bilan yaqin hamkorlikni davom ettirmoqda. Qo‘shma Shtatlar o‘z hamkorlari bilan xavfsiz, tartibli va insonparvar migratsiya jarayonlarni tatbiq etgan holda, Qo‘shma Shtatlarda qolish uchun qonuniy asosga ega bo‘lmaganlarni deportatsiya qilish ishlari davom etadi.