Avstraliya Federal sudi Jokovichning vizasini bekor qilish sabablarini tushuntirdi
Avstraliya immigratsiya vaziri Aleks Xoukning qarori bilan viza bekor qilingan.
Sud ish yuzasidan ajrim chiqardi. Unda Jokovichning emlash haqidagi fikrlari vizaning bekor qilinishiga sabab boʻlganini tasdiqlaydi.
116-sonli Avstraliya qonuniga koʻra, agar “vizaga ega shaxsning Avstraliyada boʻlishi Avstraliya hamjamiyatining yoki uning bir qismining salomatligi va xavfsizligiga tahdid soladigan boʻlsa”, vazir vizani bekor qilishi mumkin.
Ishni koʻrgan uch sudya Jokovichni emlanish tarafdori emas, degan qarorga kelgan. Qayd etilishicha, Novakning emlash boʻyicha qarashlari COVID-19 pandemiyasidan oldin ham maʼlum boʻlgan.
Hakamlarning soʻzlariga koʻra, Jokovich emlanishdan bosh tortgan va yakuniy xulosaga koʻra, sportchining Avstraliyada boʻlishi turli namoyishlarga olib kelishi mumkinligi aytiladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Novak Jokovich ketma-ket uchta “Australian Open”da ishtirok etolmasligi mumkinligi haqida xabar berilgan edi.