Ayrim hududlarda kuchli shamol esishi mumkin – “O‘zgidromet”
14:36 / 15.01.2022
O‘zbekistonning Samarqand, Navoiy, Buxoro va qisman Qashqadaryo viloyati hududida 15-yanvardan 16-yanvarga o‘tar kechasi kuchli janubiy shamollar esishi kutilmoqda. Shamolning maksimal tezligi kuchayganda soniyasiga 23-27 metrni tashkil etishi mumkin. Ehtimollik 85-90%, deb xabar bermoqda Gidrometeorologiya markazi xizmati.
Eslatib o‘tamiz, “O‘zgidromet” 15-16 yanvar kunlari O‘zbekiston hududiga Turkmaniston orqali Eron hududlaridan quruq va nam havo massasi, shuningdek, Volgabo‘yi hududlaridan nisbatan sovuq havo massasi kirib kelishi oqibatida ayrim viloyatlarda shamol tezligi kuchayishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi.
Dam olish kunlarishamol tezligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Toshkent, Sirdaryo, Qashqadaryo viloyatlarida 17-22 m/s gacha;
Toshkenttda, 7-12 m/sgacha, ni tashkil qilib havo harorati 12-14° issiq bo‘ladi, biroz yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
15-18 yanvarda respublika bo‘yicha vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, tog‘li hududlarda yog‘ingarchilik bo‘ladi (yomg‘ir, qor), ba’zi joylarda yong‘ingarchilik kuchli bo‘ladi. Havo harorati 2-7° issiq bo‘ladi.