Ba’zi davlatlarda O‘zbekiston konsulxonalari ochiladi
O‘zbekistonda 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasining 2022-yilda amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” loyihasiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi yangi konsullik muassasalari tashkil etiladi.
Jumladan, Rossiya Federatsiyasining Samara, Astraxan, Tula, Kaliningrad va Nijniy Novgorod, Qozog‘istonning Chimkent, Chexiyaning Praga, Kanadaning Ottava, Koreya Respublikasining Pusan shaharlarida O‘zbekiston Respublikasining bosh konsulxonalari ochilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi bosh konsulxonalari (Sankt-Peterburg, Vladivostok, Qozon, Rostov-Don, Novosibirsk va Yekaterinburg), AQShing Nyu-York, Germaniyaning Frankfurt-Mayn va Turkiyaning Istanbul shaharlarida joylashgan bosh konsulxonalari xodimlari sonini oshirish ko‘zda tutilgan.
Rossiyaning Moskva shahridagi, Polshaning Varshava shahridagi va Birlashgan Arab Amirliklaridagi elchixonalar shtat jadvallariga bittadan yangi konsul shtat birligi kiritilishi qayd etilgan.