Bir oy muddatda subsidiya ajratishdagi byurokratiyani kamaytirish boʻyicha qaror loyihasini kiritiladi
Yigʻilishda yaratilgan imkoniyat va shart-sharoitlarga qaramasdan, ipoteka krediti orqali aholini uy-joylar bilan taʼminlash ishlari talab darajasida emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Xususan, joriy yilda 43 mingta uy-joy uchun byudjetda banklarga 13 trillion soʻm resurs koʻzda tutilgan boʻlib, oʻtgan olti oyda 3,6 trillion soʻm (28 foiz) oʻzlashtirilgan.
Shuningdek, 29 ming nafar aholiga subsidiya uchun 1,2 trillion soʻm ajratilgan boʻlsa-da, 8,5 ming nafariga 365 milliard soʻm (30 foiz) toʻlab berilgan.
Ajratilgan resurs va subsidiyani oʻzlashtirish darajasi Sirdaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida 25 foizdan past.
1-sentyabrga qadar tuman va shaharlarning qulay joylarida bank, moliya, quruvchi tashkilotlar, notarius, kadastr idoralari bir joyda oʻtirib, aholiga yangi uy-joylar loyihasi, narxi, kredit va subsidiya shartlari boʻyicha batafsil xizmat koʻrsatadigan Ipoteka markazlarini tashkil qilishga koʻrsatma berildi.
Bir oy muddatda subsidiya ajratishdagi byurokratiyani kamaytirish, qurilish uchun yerlarni savdoga chiqarishni 2 baravarga koʻpaytirish boʻyicha qaror loyihasini kiritish topshirildi.
Yigʻilish yakunida mutasaddilar va hokimlarning axboroti tinglandi.