“Bizga uzoq masofaga zarba beruvchi qurollar kerak” – Zelenskiy
Ukraina rahbari ittifoqchilariga Rossiyaning “qizil chiziqlar”ini e’tiborsiz qoldirish kerakligini aytdi. Vladimir Zelenskiy yana bir bor qurol so‘rashga urinib, ittifoqchilarini Rossiyaning “qizil chiziqlar”ini e’tiborsiz qoldirishga chaqirdi.
“Bizga uzoq masofali qurollar nafaqat Ukrainada, balki Rossiya hududida ham kerak”, – deya ta’kidlagan Zelenskiy “Ramshteyn” yig‘ilishida.
Bir kun oldin Pentagon matbuot kotibining o‘rinbosari Sabrina Singx Kiyevning yuqori masofaga zarba berish vositalaridan foydalanishi strategik ahamiyatga ega emasligini va Rossiya harbiy aerodromlariga ta’sir qilishiga yo‘l qo‘ymasligini ta’kidlagan. Rossiya Ukrainaga qurol yetkazib berishda kelishuvga to‘sqinlik qiladi, chunki bu NATO mamlakatlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri mojaroga jalb qiladi deb hisoblaydi.
Sergey Lavrov Ukraina uchun qurol-yarog‘ni o‘z ichiga olgan har qanday yuk ruslar uchun qonuniy maqsadga aylanishini ta’kidlagan edi. Bundan tashqari, Rossiya Tashqi ishlar vaziri “qizil chiziqlar” bilan hazillashmaslik kerakligini ham aytgan edi.