Biznes-ombudsman vakolatlari kengaytiriladi
Biznes-ombudsman vakolatlari kengaytiriladi. Yangi tartibga binoan unga ayrim ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish vakolati berilishi ko‘zda tutilyapti. Bu haqda Oliy Majlis Senati matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Senat yalpi majlisida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 245 va 245-8-moddalariga o‘zgartishlar kiritishga oid Qonun ko‘rib chiqildi.
Qonun xususiy mulkka bo‘lgan huquqni himoya qilish hamda mansabdor shaxslarning ko‘chmas mol-mulkka aralashuv holatlarining oldini olishga qaratilgan.
Jumladan, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda Prezident huzuridagi Tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakiliga tadbirkorlar manfaatlari buzilishi holatlari bo‘yicha ayrim ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish vakolatini berish belgilanmoqda.
Qonun qabul qilinishi xususiy mulk daxlsizligi, tadbirkorlik faoliyati erkinligini ta’minlash, davlat organlari mansabdor shaxslarining huquqbuzarlik profilaktikasini kuchaytirishning institusional mexanizmlarini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2020-yil 29-dekabrdagi Prezidentning Oliy Majlisga Murojaatnomasida biznes-ombudsmanga tadbirkorlarning huquqlarini buzgan davlat idorasi mansabdorlariga nisbatan ma’muriy javobgarlikka tortish bo‘yicha vakolat berish taklifi bildirilgan edi.