BMT Bosh Assambleyasi Isroilga qarshi rezolyutsiya qabul qildi
Ushbu rezolyutsiyani 137 davlat yoqlab ovoz bergan, shu jumladan, O‘zbekiston ham. Yana 12 davlat unga qarshi ovoz bergan.
Quyidagi 22 davlat esa betaraf qolgan: Kanada, Avstraliya, Avstriya, Gruziya, Gretsiya, Litva, Xorvatiya, Bolgariya, Ruminiya, Panama, Moldova, Janubiy Sudan, Ruanda, Ukraina, Serbiya, Slovakiya, Kamerun, Efiopiya, Estoniya, Samoa, Togo, Urugvay.
Norvegiya tomonidan Yaqin Sharqdagi falastinlik qochqinlarga yordam ko‘rsatish va ishlarni tashkil etish agentligi (UNRWA)ni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ushbu rezolyutsiya Xalqaro suddan Isroil tomonidan qabul qilingan qonunlarga cheklov qo‘yishni so‘ragan.
Rezolyutsiyada insonparvarlik yordami va asosiy xizmatlarni taqdim etishni ta’minlash hamda Falastin xalqining o‘z taqdirini o‘zi belgilash huquqini qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. Shuningdek, rezolyutsiyada Isroil tomonidan bosib olingan hududlarda xalqaro tashkilotlar faoliyatiga to‘sqinlik qiluvchi choralar qoralanadi.