BMT xavfsizlik kengashi AQShning G‘azodagi sulh bitimi bo‘yicha rezolyutsiyasi loyihasini qabul qildi
BMT xavfsizlik Kengashi Isroil va Falastinning o‘rtasidagi yangi sulh taklifini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan AQSh rezolyutsiyasi loyihasiga ovoz berdi, deya xabar beradi TASS muxbiri.
Hujjat uchun xavfsizlik Kengashining 15 a’zosidan 14 nafari ovoz bergan, Rossiya hujjat bo‘yicha ovoz berishdan bosh tortgan. AQSh tomonidan taklif qilingan rezolyutsiya yetti banddan iborat bo‘lib, ulardan birinchisi XAMASni shartnomani qabul qilishga chaqirishdir, shuningdek “barcha tomonlarni o‘z qoidalarini hech qanday shartlarsiz va kechiktirmasdan to‘liq bajarishga chaqiradi”. Bundan tashqari, hujjatda ta’kidlanishicha, agar sulh bo‘yicha maslahat olti haftadan ko‘proq davom etsa, “sulh bitimi muzokaralar olib borilgunga qadar amal qiladi”.
Shuningdek, rezolyutsiya BMTga a’zo barcha davlatlarni kelishuvni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashga chaqiradi va ikki davlatning tinch-totuv yashashi asosida Isroil va Falastin o‘rtasidagi mojaroni hal qilishga sodiqligini tasdiqlaydi.