Bog‘chada og‘il bolaga qiz bolaning kiyimini kiydirib, lab va yuzlarini bo‘yagan tarbiyachi ishdan olindi
Bolalar ombudsmaniga Toshkent shahar, Yunusobod tumanida yashovchi I.K. (erkak)dan murojaat kelib tushgan. Murojaatida 2016-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan o‘g‘li Ya.K. Toshkent shahridagi Mirobod tumani MTT tarbiyalanuvchisi ekanligi, 2022-yilda tarbiyachi o‘g‘liga qizlar kiyimini kiydirib, lab va yuzlarini bo‘yab, ayollar raqsini ijro ettirgani, bu bilan o‘g‘lining sha’ni va qadr-qimmatini kamsitgani, bunday sahna ko‘rinishlari haqida uni ota sifatida ogohlantirmay, ruxsatini olishmagani, bu voqeadan esa “Telegram” ijtimoiy tarmog‘i orqali unga kelgan foto va video tasvirlardan xabar topganligini bildirib, bolasining buzilgan huquqlari tiklanishida yordam so‘ragan.
Shundan so‘ng, bolalar ombudsmani so‘rovi asosida mazkur holat Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan o‘rganilgan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Ya.K. qatnashgan tadbirda sahna ko‘rinishini tashkillashtirgan tarbiyachi X.Q. ekanligi va bolaga oid bu sahna xususiyatlari yuzasidan otadan ruxsat olmagani aniqlanib, tarbiyachiga nisbatan Mehnat Kodeksining 157-moddasi bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan.