Bola parvarishi bilan band bo‘lgan ayollarga mehnat staji qo‘shiladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi Qonunga hamda Mehnat kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishga oid qonun loyihasi  muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar tomonidan ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilayotgan qonun loyihasida nogironligi bolalikdan bo‘lgan bolalarga 18 yoshgacha qaragan davrini ish stajiga qo‘shib hisoblash, bolani parvarishlash vaqtining hammasini jamlanganda ko‘pi bilan 6 yillik davrni ish stajiga qo‘shib hisoblash belgilanmoqda.
Shuningdek, respublika hududida karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar tarqalishi tahdidi mavjud bo‘lgan davrda amal qilib turgan davrda pensiya olish huquqi vujudga kelgan fuqarolar, ushbu tadbirlar (cheklovlar) davrida yoki tugagandan so‘ng bir oy ichida pensiya tayinlashni so‘rab murojaat etgan taqdirda, ularga pensiya uni olish huquqi paydo bo‘lgan sanadan tayinlash taklif etilmoqda.
Majlisda qonun loyihasining qabul qilinishi ijtimoiy himoyani kuchaytirish, yetim bolalarning huquq va erkinliklarini ro‘yobga chiqarish, ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini yanada takomillashtirishga xizmat qilishi aytilib, ushbu hujjat ikkinchi o‘qishda qabul qilindi.