Bolalar oromgohlariga yo‘llanma olish tartibi o‘zgarmoqda
2025-yil 11-yanvarda Shavkat Mirziyoyevning “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, bolalarni sog‘lomlashtirish va aholi salomatligini tiklashga ko‘maklashish jamg‘armasiga 2025-2026-yillarda ajratilishi nazarda tutilgan mablag‘ning bir qismini 2023-yil yoz mavsumida dam olgan bolalarning yo‘llanma xarajatlarini hamda 2024-yil yoz mavsumiga 59 oromgohni tayyorlash maqsadida olib borilgan ta’mirlash ishlari bo‘yicha vujudga kelgan qarzdorlikni qoplash uchun yo‘naltirishga ruxsat berilgan.
Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining bo‘ysunuvi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligidan Vazirlar Mahkamasiga o‘tkazilganligi munosabati bilan qonunchilik hujjatlari o‘zaro muvofiqlashtiriladi.
Bundan tashqari, “Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga yo‘llanma olish axborot tizimi” “FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimi bilan integratsiya qilinadi.
Bunda, yo‘llanma xarid qilish jarayonida Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga yo‘llanma olish axborot tizimiga bolalarning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasining ma’lumotlari kiritilganda ushbu bolaning to‘liq ism-sharifi, jinsi, tug‘ilgan sanasi, oyi va yili haqidagi ma’lumotlar avtomatik ravishda shakllanadi.