Bugun O‘zbekistonda qanday ob-havo kuzatiladi?
21:57 / 21.05.2022
22-mayda O‘zbekiston bo‘yicha ba’zi joylarda shamol 23-28 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Ayrim joylarda vaqti-vaqti bilan kuchli jala yomg‘irlar va do‘l yog‘ishi kutilmoqda. Bu haqda “O‘zgidromet” ma'lum qildi.
Qayd etilishicha, 22-may, yakshanba kuni kuzatiladigan ob-havo quyidagicha bo‘ladi:
Toshkent shahrida havo o‘zgarib turadi, vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi. momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol g‘arbdan 5-10 m/s tezlikda esadi, 12-17 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 15-17 kunduzi 18-20 bo‘ladi.
Qoraqalpog‘Iston va Xorazm viloyatida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. G’arbdan shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, sharqiy 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 8-13, kunduzi 20-25 bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘adi. G’arbdan shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, sharqiy 7-12 m/s tezlikda esadi, 15-20 m/s gacha kuchayadi, ba’zi joylarda 23-28 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 10-15, kunduzi 20-25 bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. G’arbdan shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, sharqiy 7-12 m/s tezlikda esadi, 15-20 m/s gacha kuchayadi, ba’zi joylarda 23-28 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 12-17, kunduzi 18-23 bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. G’arbdan shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, sharqiy 7-12 m/s tezlikda esadi, 15-20 m/s gacha kuchayadi, ba’zi joylarda 23-28 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin Harorat kechasi 15-20, kunduzi 20-25 bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. G’arbdan shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, sharqiy 7-12 m/s tezlikda esadi, 15-20 m/s gacha kuchayadi, ba’zi joylarda 23-28 m/s gacha kuchayishi. Harorat kechasi 12-17, kunduzi 18-23 bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgarib turadi, yomg‘ir yog‘adi, vaqti-vaqti bilan kuchli bo’ladi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin, do‘l yog‘ishi mumkin. Sharqiy shamol yo‘nalishini o‘zgartirib, g’arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 18-23 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi va kunduzi 7-12 bo‘ladi.