Davlat bojxona qoʻmitasiga yangi rais tayinlandi
Xabardor.uz manbasining maʼlum qilishicha, Bosh prokuror oʻrinbosari, Adliya katta maslahatchisi Akmalxoʻja Yusupovich Mavlonov Davlat bojxona qoʻmitasi raisi lavozimiga tayinlandi.
Akmalxoʻja Mavlonov Prokuratura organlaridagi ish faoliyatini 2002-yilda Davlatobod tuman prokuraturasida boshlagan. Keyinchalik Namangan viloyati prokuraturasi organlarida turli lavozimlarda, 2006-yildan Bosh prokuratura boshqarma prokurori, katta prokurori lavozimlarida ishlagan.
2017-yilning martigacha Fargʻona viloyati Margʻilon shahar prokurori, 2017-yilda Sirdaryo viloyati prokurorining birinchi oʻrinbosari, 2017-2018-yillarda esa Xorazm viloyati prokurori lavozimlarida faoliyat yuritgan.
2018-yil fevral oyida Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti boshligʻi boʻlgan. Oʻsha yili avgust oyida bosh prokuror oʻrinbosari etib tayinlangan.
Akmalxoʻja Yusupovich 2019-yilning iyunidan 2020-yil kuzigacha Namangan viloyati prokurori lavozimida ishlagan. 2020-yil oktyabr oyida esa bosh prokuror oʻrinbosari lavozimiga qaytgan.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq 2018-yil fevral oyidan buyon Davlat bojxona qoʻmitasiga rahbarlik qilib kelgan Murotjon Azimovning Qashqadaryo viloyati hokimi lavozimiga tayinlangani haqida xabar berilgan edi.