Davlat ijtimoiy buyurtmasiga oid ma’lumotlar majburiy tartibda e’lon qilib boriladi
Joriy yil 22-aprel kuni “Ijtimoiy sheriklik hamda jamoatchilik nazoratini amalga oshirish mexanizmlarini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2022-yil 1-dekabrgacha e-ngo.uz elektron portalida ijtimoiy sheriklik va jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning quyidagi mexanizmlari joriy etiladi:
– NNTlar tomonidan dasturlar ishlab chiqishda qatnashish, ularning ijrosini monitoring qilish, monitoring natijasi bo‘yicha ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan hujjatni, qonunchilik hujjatlari loyihalariga oid takliflarni masʼul davlat organlariga kiritish;
– NNTlarning dasturlar yuzasidan bergan takliflarini ko‘rib chiqish natijalarini elektron portalga joylashtirish;
– NNTlarning jamoatchilik nazorati yakunlari bo‘yicha tayyorlagan hujjatlarini davlat organlariga yuborish va ularni ko‘rib chiqish natijalarini eʼlon qilish.
2023-yil 1-yanvardan quyidagilar davlat organlari va tashkilotlari tomonidan elektron portalga majburiy joylashtiriladi:
– ijtimoiy va iqtisodiy dasturlarning loyihalari;
– loyihalarni amalga oshirish uchun NNTlarga davlat ijtimoiy buyurtmasini berishga oid eʼlonlar;
– kelgusi yil uchun jamoat fondlariga yuboriladigan buyurtmanomalar;
– davlat ijtimoiy buyurtmasi natijalari, mablag‘larning sarflanish holati.
Maʼlumot uchun, mazkur elektron portal Adliya vazirligi tomonidan nodavlat notijorat tashkilotlariga onlayn xizmat ko‘rsatish maqsadida ishlab chiqilgan.