“Do‘stlik” chegara postida 45 kg narkotik ushlab qolindi
Andijon viloyati bojxona boshqarmasi Kontrabandaga qarshi kurashish bo‘limi xodimlari tomonidan “Do‘stlik” chegara bojxona posti, viloyat davlat xavfsizlik xizmati hamda ichki ishlar idoralari bilan hamkorlikda yirik miqdordagi kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni respublikamiz hududiga olib kirishga bo‘lgan ayyorona urinish fosh qilindi.
“Do‘stlik” chegara bojxona posti orqali muntazam ravishda tijorat maqsadidagi tovarlarini go‘yoki shaxsiy ehtiyoj uchun olib o‘tishni o‘ziga kasb qilib olgan 3 nafar fuqarolar bu gal narkokuryerlarning “tuzog‘i”ga ilinishdi.
Moddiy manfaatdorlik evaziga ushbu shaxslar 9 kg og‘irlikdagi 3 dona “Ariel” kir yuvish kukunini chegara bojxona postidan olib o‘tayotgan vaqtida to‘xtatilib, mazkur tovarlar bojxona ko‘rigidan o‘tkazilgan.
Natijada, kir yuvish kukuni qadog‘i muqaddam ochilgani va uning ichiga aslida pregabalin kuchli ta’sir qiluvchi moddasi joylangani fosh bo‘ldi.
Shu kunning o‘zida tezkor tadbir davom ettirilib, pregabalinni qabul qilib oluvchi shaxsga yetkazayotgan yo‘lovchi ham Ohangaron tumanida qo‘lga olingan. Uning yonida 27 kg og‘irlikdagi 9 dona kir yuvish kukuniga ham kuchli ta’sir qiluvchi moddalar aralashgani aniqlangan.
Olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlaridan so‘ng ertasiga “Do‘stlik” chegara bojxona postida aynan ushbu laboratoriyaga yetkazilishi kerak bo‘lgan, 20 kg og‘irlikdagi 2 nomdagi kir yuvish kukuni qadoqlariga joylangan kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning navbatdagi partiyasi ham qo‘lga olindi.
Shunday qilib ko‘p bosqichli tezkor tadbirlar yakunida qonunbuzar shaxslardan jami og‘irligi 56 kg.ni tashkil qiluvchi 16 dona kir yuvish kukuni qadoqlariga solingan kuchli ta’sir qiluvchi moddalar olib qo‘yildi.
1 kg pregabalin moddasini 33 ming kapsulaga taqsimlash mumkin. Demak, yuqoridagi holatda salkam 1,5 mln dona kapsulaga yetarli kuchli ta’sir qiluvchi moddalar tarqab ketilishining oldi olindi.
Dastlabki hisob-kitoblarga mazkur kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning qora bozordagi narxi 40 mlrd so‘mni tashkil qiladi.
Hozirda jami og‘irligi 45 kg pregabalin kuchli ta’sir qiluvchi moddasi daliliy ashyo sifatida olinib, bojxona organlari tomonidan holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.