Dubayda qiyin ahvolda qolgan uch nafar o‘zbekistonlik vatanga qaytarildi
“O‘zbekiston Bosh konsulxonasi ko‘magida Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida mushkul ahvolda qolgan uch nafar hamyurtlarimiz O‘zbekistonga qaytdi”, – deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA.
Bosh konsulxonadan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, vatandoshlarimiz I.X., I.G. va uning voyaga yetmagan farzandi I.M. 2024-yil 22-dekabr kuni yaqin qarindoshining taklifi bilan BAAga kelgan va Dubay shahrida ijara uyga joylashgan. O‘tgan vaqt mobaynida ular BAAda bo‘lish uchun viza rasmiylashtirmasdan noqonuniy yashab kelgan.
Mehmonlarni BAA taklif qilgan shaxs 23-fevral kuni Qatarga chiqib ketayotganligini aytib, aloqani uzgan. Mart oyi boshida xonadon egasi ijara pulini to‘lash kerakligini, agar ijara puli to‘lanmasa xonadonni tark etishni talab qilib, o‘zbekistonliklarni ko‘chaga haydagan.
Fuqarolar bilan suhbat davomida ularning turar uy-joy, oziq-ovqat va vatanga qaytish uchun mablag‘lari yo‘qligi oydinlashgan.
Bosh konsulxona xodimlari Amirliklardagi “Ayollar va bolalarga yordam ko‘rsatish markazi” xayriya tashkiloti va faol o‘zbekistonliklar bilan birgalikda yordamga muhtoj fuqarolarga barcha zarur yordamlarni ko‘rsatishgan.
Ularning BAAda noqonuniy yashab kelgan muddatda hisoblangan 2 ming 178 AQSh dollari miqdoridagi qarzdorlik ushbu mamlakatning tegishli organlari bilan olib borilgan muzokaralar natijasida ijobiy hal qilingan.
“Uzbekistan Airways” milliy aviakompaniyasining BAAdagi vakolatxonasi esa hamyurtlarimizning oilasi bag‘riga qaytishi uchun “Dubay-Toshkent” havo qatnoviga hech qanday to‘lovlarsiz chipta rasmiylashtirib bergan.
“M-25” gaz konidagi yana bir quduqda vodorod sulfidining nazorat ostidagi otilishi yuz berdi
Energetika vazirligining ta’kidlashicha, mazkur holat aholi va yaqin atrofdagi hududlarga hech qanday xavf tug‘dirmaydi.