Energetika vazirligi elektr uzilishlariga nimalar sabab bo‘layotganini aytdi
Energetika vazirligi kuz-qish mavsumida qaysi omillarga ko‘ra elektr va gaz ta’minotida quvvat tanqisligi yuz berayotgani haqida bayonot berdi. Unga ko‘ra ushbu mavsumda  isitish uchun elektr energiyasiga bo‘lgan talab 3 barobarga, gazga esa 4 barobarga ortgan.
Vazirlik so‘nggi 5 yil davomida sohada qilingan ishlarni sanab o‘tarkan, qaysi omillarga ko‘ra hozirda elektr quvvatining tez-tez o‘chirilib turgani haqida aytib o‘tdi.
Bunga ko‘ra:
1. Joriy yilning 4–5-noyabr kunlari mamlakatda sodir bo‘lgan qum bo‘roni tufayli Toshkent va Sirdaryo IESlari qurilmalarini chang bosgan va changni tozalash ishlarini amalga oshirish uchun tarmoqni uzib turishga majbur bo‘linmoqda;
2. Respublikada suv resurslari o‘rtacha ko‘p yillik ko‘rsatkichlarga nisbatan past. Ya’ni joriy yil suv hajmi kamaygani tufayli gidroelektr stansiyalar kam elektr energiyasi ishlab chiqarmoqda;
3. Elektr energiyasi resurslaridan oqilona va tejamkorlik bilan foydalanilmayapti;
4. Elektr tarmoqlariga noqonuniy ulanish holatlari. Bayonotda shu holat bo‘yicha o‘tgan 9 oy ichida elektr tarmog‘iga noqonuniy ulanish bo‘yicha 709 holat, gaz tarmog‘iga esa 2,5 ming holat aniqlangan.