Farg'onada homilador ayol janjal sabab avtomobilda o‘zini yoqib yubordi
Farg‘ona shahrida er mashinada o‘tirgan turmush o‘rtog‘ini yoqib yubordi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabar bo‘yicha Bosh prokuratura matbuot xizmati rahbari Xayot Shamsutdinov bayonot berdi.
Qayd etilishicha, homilador ayol o‘zini yoqib yuborgan.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yil 24-yanvar kuni soat taxminan 19:00 larda fuqaro M.U. “Matiz” rusumli avtomashina boshqaruvida homilador turmush o‘rtog‘i (shar’iy nikoh asosida) 1987-yilda tug‘ilgan M.X.ni shifoxonadan yashash xonadoniga olib ketayotgan vaqtida, turmush o‘rtog‘i bilan rashq sabab og‘zaki janjallashgan.
M.U. turmush o‘rtog‘i bilan gaplashib olish maqsadida, avtomashinani Farg‘ona shahridagi “Neftchi” stadioni ro‘parasida to‘xtatgan.
Shu vaqtda, avtomashina orqa o‘rindig‘ida o‘tirgan M.X. (ayol) o‘zi bilan uyidan olib chiqqan plastmassa idishdagi “benzin” yoqilg‘isini dastlab turmush o‘rtog‘i M.U., keyinchalik esa o‘zi va avtomashina saloni ichiga sepib, yoqmoqchi bo‘lgan.
Turmush o‘rtog‘ining ushbu harakatidan qo‘rqib ketgan M.U. avtomashinadan tushib, tashqariga qochgan vaqtda M.X. yondirgich (zajigalka) bilan o‘zini va avtomashinani yoqib yuborgan.
Chaqiruvga asosan hodisa joyiga yetib kelgan Farg‘ona viloyati Favqulotda vaziyatlar boshqarmasi xodimlari tomonidan yong‘in tezkorlik bilan o‘chirilib, tez-tibbiy yordam bo‘limi xodimlari tomonidan avtomashina salonida bo‘lgan marhuma M.X.ning yong‘in natijasida tug‘ilgan o‘g‘il jinsli chaqalog‘ini hayoti saqlab qolingan. Biroq, shifokorlar tomonidan ko‘rsatilgan zarur tibbiy yordamga qaramasdan chaqaloq shifoxonada vafot etgan.
Mazkur holat yuzasidan Farg‘ona shahar prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 103-moddasi 2-qismi “b” bandi (O‘zini o‘zi o‘ldirish darajasiga yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.