Farg‘onada Janubiy Koreyada ishlash uchun kadrlar tayyorlash markazi ochiladi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi migratsiya agentligi direktori Behzod Musayev va Ulsan shahri meri kim Du Gem hamkorlik Memorandumini imzoladilar.
Hujjatga ko‘ra, Janubiy Koreyaning iqtisodiy poytaxti Ulsan shahrida ishlashni istagan nomzodlar Farg‘onada ochiladigan “Ulsan kasb – hunar ta’limi markazi”da uch oylik kasb-hunar ta’limi va til o‘rganish kurslarini o‘taydilar.
Markaz bitiruvchilari to‘g‘ridan-to‘g‘ri Ulsan shahar hokimligidan ish vizasini olishadi va Hyundai kemasozlik zavodiga ishga joylashadilar-bunday mexanizm birinchi marta qo‘llanilmoqda.
Markazning rasmiy ochilish marosimi joriy yilning 18-mart kuni Farg‘onada bo‘lib o‘tadi, shundan so‘ng darslar boshlanadi.
Ushbu mexanizm birinchi marta Janubiy Koreyaga ishchi kuchi yetkazib beradigan dunyoning 17 mamlakati orasida faqat O‘zbekiston uchun joriy etilmoqda.