Fransiya Ukrainaga yuzta elektr generatorini yuboradi
Fransiya Ruminiya hududiga yuborilgan 100 ta generatorni yaqin kunlarda Ukrainaga yuborish bo‘yicha topshiriq berga.
“Kuchli energiya tanqisligiga duch kelgan Ukrainaning iltimosiga javoban Fransiya u yerga elektr generatorlari partiyasini yubordi. Hozirgi vaqtda Ruminiyaga 5 dan 100 kva gacha bo‘lgan 100 ta generator yetkazib berilmoqda, yaqin kunlarda Ukraina rasmiylariga topshiriladi”, - deya xabar beradi nashr mamlakat tashqi ishlar vazirligi.
Yetkazib berish Yevropa ittifoqining Ukrainaga 500 ta generatorni o‘tkazish rejasi doirasida amalga oshiriladi.
OAV ta'kidlaganidek, Ukrainadagi mojaro boshlanganidan beri Parij allaqachon 85 ta elektr generatorini Ukraina va Moldovaga yuborgan.
Ukraina energetika vazirligining xabar berishicha, chorshanba kuni Rossiyaning zarbalari tufayli barcha atom elektr stantsiyalari va issiqlik elektr stantsiyalari hamda Gidroelektrostansiyalarning aksariyati vaqtincha ishdan bo‘shatilgan va elektr energiyasi iste’molchilarining aksariyati yorug‘liksiz qolgan edi. Payshanba kuni energetika vazirligi muhim infratuzilma obyektlarining elektr ta’minoti tiklanganligini xabar qilgan.
Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 23-noyabr kuni Ukrainaning harbiy boshqaruv tizimiga va unga tegishli energiya obyektlariga katta zarba berilgan, barcha tayinlangan obyektlar yo‘q qilingan. Bo‘lim Kiyevga hech qanday zarba berilmaganligini va shaharda vayronagarchilik Ukraina poytaxtining turar-joy binolarida joylashgan havo hujumidan mudofaa raketalarining qulashi natijasida sodir bo‘lganligini ta’kidlagan.