G‘alladan bo‘shagan maydonni yoqib yuborgan fuqaro jarimaga tortildi
Jizzax viloyatida g‘alladan bo‘shagan maydonlarning yoqib yuborilishini bartaraf etish maqsadida nazorat tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Xususan, Arnasoy tumani Ekologiya inspeksiyasi tomonidan olib borilgan reyd tadbirlarida “Oltin vodiy” MFY, Ibn Sino ko‘chasida yashovchi fuqaro M.A. tomonidan g‘alladan bo‘shagan 2,5 gektar yer maydoni yoqib yuborilganligi aniqlangan. O‘zbekiston Respublikasi “Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida”gi  Qonuni 4, 24-moddalarining talablarini buzgan huquqbuzarga nisbatan MJtKning 88-moddasi 3-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan. M.A. BHMning uch baravari — 1 million 20 ming so‘m miqdorida jarimaga tortilgan.
Shuningdek, fuqaro tomonidan tabiatga 3 million 434 ming 296 so‘m zarar yetkazganligi ma’lum bo‘lgan. Huquqbuzar jami 4 million 454 ming 296 so‘m to‘lashi aytilmoqda.
Ta’kidlash joizki, 1 gektar maydondagi somonpoyalar yoqib yuborilganda atmosferaga 500 gramm azot oksidi, 379 gramm uglevodorod, 3 kg kul, 20 kg is gazi va uglerod oksidi (SO) gazi tarqalgan. Qolaversa, tuproq tarkibi buzilib, eroziyasi kuchayadi va hosildorlik kamayadi. 1 tonna xazon yoqilganda esa atmosfera havosiga 30 kg uglerod oksidi ko‘tariladi.